Wszystkie dzieci Louisa

Ta historia zelektryzowała Holandię, ale to młody polski reporter napisał o niej najpełniej. Podczas swojego drobiazgowego reporterskiego śledztwa Kamil Bałuk szukał odpowiedzi na pytanie, jak doszło do tego, że jeden człowiek został ojcem ponad dwusetki dzieci – i kim są dziś te dorosłe już dzieci.

Reporter mnoży pytania:
Czy każdy człowiek ma prawo do posiadania dziecka?
Czy każde dziecko ma prawo do wiedzy o swoich biologicznych korzeniach?
Czy dawca nasienia ma prawo do anonimowości?

Wszystkie dzieci Louisa to pasjonująca i trudna do uwierzenia opowieść o kraju, w którego języku nie funkcjonuje słowo „rodzeństwo”, a także o kraju – niewielkim – gdzie żyją ponad dwie setki braci i sióstr. To również opowieść o lekarzu, który chciał być Bogiem, i o anonimowym dawcy nasienia, który ukrywał nie tylko swoją tożsamość, ale również tajemnicę, którą przekazał ponad dwustu potomkom…

Dzieci mrożonki, półsiostry i półbracia, zażądały od świata dorosłych odpowiedzi, kim są. Dorośli zasłonili się tajemnicą. Ujawniane stopniowo fakty wstrząsnęły Holandią. Do języka weszło nowe słowo sjoemelsperma – „spermooszustwo”, „szemrane nasienie”. Kamil Bałuk pojechał do Holandii rozmawiać ze wszystkimi stronami dramatu o nadziejach, radości, cierpieniu i o niebezpieczeństwie przekraczania granic. powstał ważny i piękny debiut reporterski – Małgorzata Szejnert

Aż trudno uwierzyć, że ta książka to debiut. tak jest mocarna i precyzyjna. Autor operował na niezwykle delikatnym temacie. Ta książka zbudowana jest jednak na szacunku do wszystkich stron opisywanej historii. A jest ona ze wszech miar niezwykła i niesamowita. Taka, której się zazdrości innym reporterom. Bałukowi udało się poprowadzić swoją opowieść w poprzek: powszechnych wyobrażeń i stereotypów o Holandii, o zespole Aspergera oraz w poprzek naszych wyobrażeń, co to znaczy być matką, ojcem, bratem, siostrą – Filip Springer

  • jedna z książek 2017 roku według Tygodnika Kulturalnego
  • debiut roku 2017 portalu Publio.pl
  • nominacja do MediaTORów w kategorii ObserwaTOR 2017
  • nominacja w plebiscycie Książka Roku 2017 portalu lubimyczytac.pl

Recenzje w Holandii

De Volkskrant

„Najmocniejszą stroną »Wszystkich dzieci Louisa« są opisy trudnych spotkań tytułowych dzieci, Połówek, z ich biologicznym ojcem oraz ze sobą nawzajem. Autor żongluje stylem, pomiędzy literacką zadumą rozdziałów opisujących motywy i marzenia bohaterów a przejrzystym i informacyjnym stylem, który przydaje mu się do podsumowania stanu prawnego i lat praktyki dawstwa nasienia w Holandii. Do faktów podchodzi z przytomnością i powściągliwością zagranicznego korespondenta.

(…)

Przez lata polscy reporterzy, by przecisnąć się przez sito komunistycznej cenzury, nie opowiadali pewnych rzeczy wprost, a jedynie pokazawali na przykładach. To dlatego Polacy reportaż literacki mają we krwi. Kamil Bałuk w chwalebny sposób kontynuuje polską tradycję tego gatunku.

(…)

Indywidualne losy bohaterów, dylematy etyczne i prawne łączą się w udaną książkę poruszającą tematy pokrewieństwa i granic modelowania społeczeństwa.”

Trouw

"Bałuk (czyta się Ba-oek) w szalenie emocjonujący i mądry sposób splata ze sobą narracje dzieci z dawcy, ich biologicznego ojca Louisa, jego surinamsko-holenderskich przodków i doktora Karbaata."

(…)

"Polski autor kreuje z perspektywy konkretnych ludzi obraz Holandii sprzed roku 2004, zanim dorosłe dziś dzieci uzyskały prawo do wiedzy na temat swoich biologicznych rodziców. Bałuk pokazuje dobitnie, jak ważne bywa to prawo, przy okazji wystawiając nienajlepsze świadectwo dla chaotycznych holenderskich praktyk wokół dawstwa nasienia, w których z braku lepszych rozwiązań kluczową rolę odegrały programy telewizyjne."

(…)

"Niebywale wciągajaca książka, prawdziwy pageturner, opowiadający o dylematach genetycznego pochodzenia, poszukiwaniach biologicznego ojca i nierzadko rozczarowujących rezultatach tych poszukiwań"

W 2019 r. książka ukaże się po czesku.

Książka dostępna: